Po nárůstu na 19 000 dolarů v prosinci 2017 zažíval Bitcoin po většinu roku 2018 pokles. Vývoj směrem dolů byl způsoben řadou faktorů. Ke změně jednoho z nich by mohlo dojít v roce 2019, což by mohlo bitcoinu pomoci vytvořit spodní hranici. Většina bitcoinů obchodovaných po celém světě je založena na americkém dolaru. Zotavení dolaru v druhé polovině roku 2018 bylo způsobeno rostoucími americkými úrokovými sazbami a příznivým rozdílem úrokových sazeb oproti většině hlavních měn. Bylo také nákladnější držet bitcoin ve srovnání s americkými dolary, protože obchodníci museli v podstatě platit za pokles dolaru.

Pohyby hlavních měn jsou často diktovány pohyby úrokových sazeb, které jsou ovládány centrálními bankami. Obecně platí, že jakmile ekonomika posiluje a úrokové sazby se zvyšují, centrální banka zvýší sazby, aby zabránila inflaci. Pokud dojde k hospodářskému poklesu a inflace klesá, centrální banka obecně sníží úrokové sazby s cílem stimulovat růst a inflaci.

V průběhu roku 2018 zvýšil americký Federální rezervní systém úrokové sazby, protože ekonomika posilovala a inflace rostla. FED zvýšil sazby čtyřikrát o celkem 100 bazických bodů nebo o 1%. Následkem toho se rozšiřoval rozdíl v úrokových sazbách Spojených států, Evropy a také Asie. Evropa a Asie teprve vstupují do prostředí s rostoucími sazbami. Díky tomu je americký dolar atraktivnější a během roku 2018 se vzchopil.

Dolar tak posílil nejen oproti hlavním měnám, ale také ve srovnání s bitcoinem. Vzhledem k tomu, že bitcoin nemá úrokové sazby, nese sebou jakákoliv pozitivní sazba atraktivitu směnného kurzu hlavních měn, zatímco spotová cena bitcoinu se nemění. Jestliže ceny bitcoinu klesají, je negativní výnosový rozdíl ještě horší. To všechno vede k problému, jehož výsledkem je udržení bitcoinu ve vztahu k dolaru nákladnější.

Rozdíl ve výnosu se stabilizoval

U většiny hlavních měn došlo oproti dolaru k posunu v rozdílu ve výnosu. Yen, jehož záporný výnos se blíží nule, je měřítkem pro rozdíl ve výnosu bitcoinu. Výnosový rozdíl i nadále klesá a mohl by spadnout až na 2%. To by zajistilo pozadí pro spodní hranici bitcoinu při oslabování dolaru.

U obchodování s bitcoinem na iFOREX se ceny pohybovaly v bočním trendu v blízkosti supportu, který je 10denním klouzavým průměrem na 3,845. U krátkodobého momenta došlo k pozitivnímu obratu po vygenerování rychlého stochastického signálu k nákupu. Vzestupné momentum je zde stále, dokud rychlý stochastický signál nedosáhne hodnoty 80, díky nadměrnému nákupu (overbought), jelikož nyní se pohybuje na 65. MACD naznačuje, že střednědobé momentum je neutrální, protože se histogram se pohybuje v blízkosti úrovně nulového indexu s plochou trajektorií, která odráží konsolidaci.

I když se bitcoin v roce 2019 nevzchopí, umožní stabilita obchodníkům, kteří vyhledávají rizikovější aktiva, spekulovat o nárůstu cen. Odborné signály naznačují, že by ceny bočního trendu mohly zhoupnout směrem nahoru, takže by bitcoin v roce 2019 mohl přiměřeně vzchopit. Stejně tak ale nemusí dojít ke změně jeho ceny, nebo by mohla poklesnout.