Jak se vyhnout půjčce, kterou nebudeme moci splatit

Spousta lidí se živí na lidské hlouposti, to si řekněme na začátku. Lidi například jezdí rychle autem a platí pokuty, ale také si berou půjčky a pak jsou insolventní. Připadá vám to, že to nesouvisí, ale ono to souvisí.

Půjčka s rozmyslem

Půjčit si peníze je dnes snad nejsnadnější, jak to kdy šlo. Jen kolik je reklam v televizi, v tisku, na plakátech, že u nic je to správné, jednoduché a laciné. Snadno podlehne ten, kdo si myslí, že peníze jsou jeho spasení a mohou mu právě teď pomoci. Těžko se ale statisticky odhadne, kolik pak uteče dní, než si u většiny půjček řekneme, že byly zbytečné. U půjček platí nejméně trojnásobně heslo, že ráno moudřejší večera.

Bydlení

Jsou některé situace, že půjčka opravdu pomůže. Co bychom s ní měli v prvé řadě řešit? Na prvním místě bude asi bydlení. Hypotéky jsou k tomu ty pravé cesty, jenže ne každý na ně dosáhne, ne každý má čistý štít, že vždy vše řádně splatil, ne každý má takový plat, aby si hypotéku mohl dovolit. Navíc tu je povinnost, že musíme mít nějakou částku, abychom si hypotéku mohli dovolit. Nájmy jsou dnes vysoké, takže se zdá, že bydlení „ve svém“ je lacinější. Ale ono to nebývá vždy pravda, vlastní bydlení také něco stojí. Měli bychom si proto uvědomit, že měsíční splátka půjčky (hypotéky) by teoreticky měla být rozdílem mezi penězi na bydlení v novém a starým nájmem. To proto, abychom měli na další živobytí alespoň tolik, jako dřív, a neklesla nám životní úroveň. Hypotéka se splácí mnoho let, je proto třeba na tohle myslet. Obdobně je to s vybavením bytu, mnoho lidí, když cítí v kapse peníze, má pocit, že musí nakoupit to nejdražší, co je na trhu. Takže si řekněme další ale jen jedno slovo – skromnost.

Na co půjčka ne?

Abychom šli k cíli rovnou, raději se zaměřme na to, na co by se půjčka zásadně brát neměla. Asi si těžko mnohý přizná, že si nikdy nepůjčil na něco zbytečného. Například babička si vezme půjčku na dárky od Ježíška pro vnoučata a má ji splácet tři roky. Co si počne příští rok? Bude to řešit další půjčkou, nebylo by rozumnější si přiznat, že chudoba cti netratí a zkusit třeba něco uplést, ušít či jinam vyrobit?

Další zbytečná půjčka je na dovolenou, Nový Zéland neuteče, krásně je i u Mácháče, nebo u babičky na Moravě. Snad nejhorší půjčka je na zaplacení půjčky staré. Při více půjčkách se nám nabízejí firmy, že nám půjčky sjednotí a zlevní. Ale pozor, nejsou to andělé spásy, ale firma, která si musí na sebe vydělat, a vy i tohle zaplatíte.

Závěr

Možná jsme neřekli někomu nic nového, ale osvěty není nikdy dost. Na druhou stranu je statisticky dokázáno, že si lidi berou půjček méně než dřív, že ubývá nezaplacených půjček, a tím pádem i exekucí. Buďme proto rádi, že se finanční gramotnost národa zlepšuje, a to právě po svých špatných zkušenostech a určitě i po osvětě.