Stavební spoření

Státní podpora ze stavebního spoření udělala jeden z nejpopulárnějších druhů spoření. Ale je třeba vědět, že ne všechny subjekty, které stavební spoření nabízejí, mají stejné podmínky a stejnou úrokovou sazbu. Při stejných vkladech a stejném počtu let pak zůstane na účtu díky těmto rozdílům odlišná naspořená částka, přestože je státní podpora vždy stejná.

Srovnání s minulostí

Dnešní politická opozice (v roce 2018), když byla ve vládě, plánovala například 50% zdanění příspěvku, což ústavní soud označil jako nepřípustnou retroaktivitu. Zůstala však maximální podpora 2000 korun ročně, a to platí i pro smlouvy uzavřené do roku 2003. když stavební spoření v roce 1993 začínalo, byla podpora až 4500 Kč. Navíc novela určila, že státní podpora může dosáhnout nejvýše 10 procent z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, dříve to bylo 15 procent, před rokem 2003 dokonce 25 procent. Další nepříjemnou novinkou je také nově schválené zdanění běžnou 15% sazbou, tedy stejně jako úroky v bance.

Současný stav stavebního spoření

Přes všechny poklesy stavební spoření zůstalo jedním z nejvýhodnějších způsobů spoření, protože má státní příspěvek. Čistý roční výnos stavebního spoření může tak činit v případě, že si uložíme kolem 20 000 korun ročně, asi 4 procenta, což v žádném jiném spoření u bank nikdy nelze dosáhnout. Můžeme ještě u některé stavební spořitelny získat bonus, že pokud dodržíme šestiletou dobu spoření, získáme roční úrok až 1,6 procenta. Všeobecně ale cítíme, že se podmínky stavebního spoření zhoršují, proto se vyplatí ho získat co nejdříve a neodkládat sepsání smlouvy na pozdější dobu.

Výše státního příspěvku

Rozdíly podmínek mezi jednotlivými stavebními spořitelnami ale nejdou tak významné, po šestiletém spoření to může dělat jen několik tisíc korun, přibližně lze hovořit asi o jednom procentu. Protože výše státního příspěvku je u všech stavebních spořitelen stejná, platí, že pro získání maximální výše státní podpory je třeba mít měsíční spořící částku ve výši 1700 korun (přesně to je 1 667 Kč). Obvykle je ale důležitá naspořená částka na konci roku, proto velké množství lidí uzavírá smlouvy na konci roku. Některé stavební spořitelny nabízejí proto možnost vkladu ještě i na Silvestra.

Roční výnosy

Nechceme dělat žádné bance či subjektu, kteří stavební spoření nabízejí, reklamu, ale stačí se podívat na výši ročního výnosu a zjistíme velmi velké rozdíly. Ty jsou od 0,5 do 3,95 procent, většinou je to ale 3,4 a 3,76 procent.

Závěr

Vše o stavební spoření asi nelze popsat v jednom článku. Pokud ho ale máme, můžeme například dostat řádný či překlenovací úvěr. Peníze ze spoření jsou sice určeny pro bydlení, ale je dáno, že je můžeme použít i na jiné účely. Stavební spoření je vhodné pro všechny generace, pro mladé je to možnost získat bydlení, pro starší jsou to prostředky na splnění nějakého snu, případně si polepšit v čase, kdy jsou již v důchodu.