Posted on

Propady prodejů, ale zároveň prostor pro rozšíření sortimentu. Jak se na současnou situaci na trhu e-commerce dívají prodejci? I toto téma probereme v dnešním článku. Hostem pro naši diskuzi je zástupce e-shopu Smartonix a několika dalších sesterských obchodů.

Mobily, které tvoří asi půlku vašeho sortimentu, jsou tak rozšířeným produktem, že sotva najdeme někoho, kdo by dnes mobil neměl. Je to zárukou jakési stability a odolnosti vůči krizím a výkyvům?

Je pravda, že mobily patří k nejprodávanějším produktům na trhu e-commerce. Bohužel však poslední roky vyvrátily mylný předpoklad, že by šlo o produkt, který je pro zákazníky tak nezbytný, že by jej i v krizi řadili na první příčky svých potřeb, jako je tomu třeba u potravin. Před covidovým rokem prodeje mobilů v podstatě rok od roku rostly, zároveň však růst nebyl nijak dramatický ani skokový. I my jsme v podstatě od roku 2018 do roku 2020 udržovali prodeje na konstantních, lehce rostoucích číslech, kdy se prodeje během let lišily jen o několik tisíc kusů, tedy o několik procent. Podobně jsme tedy očekávali, že při krizi budou propady rovněž spíše pozvolné. Bohužel nic nebylo vzdálenější pravdě. Prodeje se během covidového roku propadly až o polovinu, pak se na krátko vrátily na původní čísla, ale už v polovině roku 2021 jsme pozorovali opětovné propady. Vůbec nejhorší pak byla situace v roce 2022. Pokud se podíváte na statistiky prodejů mobilů celosvětově, všimnete si, že se jedná o globální problém.

Máte vysvětlení pro tak velkou volatilitu?

Problémem pro prodeje oproti dřívějšku je skutečnost, že novější mobily kromě rychlejšího procesoru a lepšího fotoaparátu neumí nabídnout žádné přelomové funkce. Pryč jsou doby, kdy byl novinkou barevný displej, Bluetooth místo infraportu nebo právě zmíněný fotoaparát, který měly jen vyšší řady mobilů. Dnes už je v podstatě 95% telefonů chytrých a pokud se mobil vyloženě nerozbije, neexistuje silná motivace, která by zákazníka přesvědčila k nákupu novějšího kusu. To samozřejmě platí zejména v krizi, kdy zákazníci obecně šetří a posun k vyšší nebo novější řadě mobilu pro ně rozhodně není prioritou.

Jak jste se s touto situací vypořádali? Vidíte v mobilech stále potenciál?

Na mobily jsme nezanevřeli, ale začali jsme rozšiřovat sortiment o další položky. V době covidu jsme patřili k prvním, kdo měli na skladě respirátory, po kterých byla v té době obrovská poptávky. Tím jsme dokázali firmu udržet v chodu bez větších změn. V posledním roce jsme nicméně omezili náklady a výdaje jsme přizpůsobili úbytku příjmů. Naštěstí jsme v tomto ohledu velmi flexibilní a i kdyby pokles pokračoval, dokážeme se na trhu stále udržet. Rozhodně jsme se však poučili, že na mobilech nelze stavět celé podnikání a spoléhat jen na ně, nejen pro nás se ukázaly poslední roky jako doba, kdy je nutná určitá diverzifikace.

Lze tedy říci, že stávající pokles na trhu e-commerce je jen o tom umět snížit náklady?

Není to úplně tak jednoduché. Při prudkém propadu prodejů nemůžete okamžitě začít se snižováním nákladů. Velkou setrvačnost mívají dobíhající reklamace, se kterými je u elektroniky nutno počítat. I při poklesu prodejů vám dobíhají reklamace z doby, kdy byly prodeje vysoké. V takových chvílích je nutný odpovědný přístup a rezervy, které pomohou takové období překlenout.

Očekáváte silné Vánoční prodeje?

Jsme již dobře připraveni a zásobováni, abychom byli schopni uspokojit zvýšenou poptávku, která se na Vánoce očekává. Zároveň jsme se však poučili z loňského roku, kdy se napříč spektrem ukázalo, že Vánoce v krizi jsou násobně slabší než v době boomu. V letech před krizí jsme na Vánoce byli zvyklí i pětisetprocentní nárůsty prodejů, loni to bylo sotva 100%, což u řady prodejců vedlo k obrovským nákladům na skladování v následujících měsících.

Je zrovna skladování tím, co vás ekonomicky tíží, i když prodeje nejdou?

Vyhýbáme se produktům, které by byly extrémně náročné na prostor, takže pro nás skladování nepředstavuje kritickou položku nákladů. V tom spočívá velká výhoda u prodeje drobné elektroniky, kdy je velká finanční hodnota uložená jen v několika krychlových centimetrech. Opravdu jsme však litovali prodejce velkoobjemových položek jako třeba nábytku, kde roční náklad na skladování často dosáhne samotné hodnoty produktu. V takových oborech (a to nejen e-commerce) představuje pokles obratu opravdu vážný existenční problém.

Jaké zdroje reklamy vám přinášejí nejvíce zakázek? Rozšířili jste vedle sortimentu i způsob propagace?

Tyto informace bych si s dovolením nechal pro sebe, jde o součást obchodního tajemství. Obecně však mohu uvést, že jsme se zaměřili spíše na kvalitu marketingu než na jeho kvantitu.

Vidíte posun v chování zákazníků v posledních letech?

Zaznamenali jsme prudký nárůst žádostí o pozáruční servis. Dříve lidé rozbitý displej řešili tím, že telefon jednoduše vyměnili. Dnes nás i po několika letech lidé kontaktují s žádostí o pozáruční opravu. Proto jsme tuto část našich služeb ještě posílili a nabízíme i poměrně rychlé provedení opravy. Stále je však podmínkou, že pozáruční servis poskytujeme jen našim vlastním zákazníkům. Dále jsme rozšířili nabídku o aplikaci ochranné folie, dárkové balení, prodlouženou záruku apod. Tyto související produkty jsou však v naší nabídce jen necelý rok, proto porovnat data s prodeji před krizí nedokážeme.

Kdy očekáváte návrat k předkrizovým číslům?

Lze to velmi těžko odhadovat a patrně to bude souviset s celosvětovým vývojem, nicméně náš optimistický výhled hovoří o navrácení k původním číslům někdy v druhé polovině roku 2024. Jak jsem však uvedl, je to spíše optimistický odhad.