Planetové a čelní převodovky

Nezbytnou součástí motorů automobilů i jiných strojů jsou převodovky. Rozlišují se dva typy převodovek, a to planetové a čelní převodovky. V některých parametrech jsou si podobné, ale v něčem se od sebe liší.

Planetární převodové motory

Tyto motory jsou válcovitého tvaru a jejich planetové převodovky jsou obvykle vyráběny z oceli nebo mosazi. Zřídka se můžete setkat i s plastovými převodovkami. Typ planetárního motoru má několik ozubených kol, která netrpí přílišným opotřebením. Planetové převodovky jsou dražší na výrobu, protože vyžadují více dílů. Mají ale vyšší výkon a přitom nižší hlučnost.

Čelní převodovky

Obvykle se vyrábějí z mosazi nebo oceli. Motory jsou rovněž častěji válcovitého tvaru, ale mohou být hlučnější, zejména když není k dispozici dostatek mazání. V takovém případě hrozí poškození zubů i celého motoru. Čelní převodovky jsou méně nákladné než převodovky planetové. Důvodem je použití méně převodů, což znamená jednodušší výrobu. Nejpoužívanějším typem jsou čelní převodovky, které mají souosé uspořádání vstupního a výstupního hřídele. Při vývoji tohoto typu převodovek byl kladen důraz na kompaktní tvar, velkou stabilitu a odolnost vůči vysoké zátěži. Zákazníkům se dodávají čelní převodovky s motorem i bez motoru, s možností upnutí na patku, na příruby několika velikostí, případě jejich kombinace. Mají velký rozsah výkonu a otáček.

Výrobce převodovek a jeho produkty

Slovenská společnost FORIN s.r.o. vyrábí oba typy převodovek a své produkty i služby nabízí průmyslovým i i jiným odvětvím. Ve výrobě pohonové techniky má již více než 30-ti letou tradici a její portfolio produktů je v současné době značně široké. Patří k předním dodavatelům průmyslových motorů , převodovek a jiných pohonů nejen na Slovensku, ale i v dalších zemích střední Evropy. Především se zaměřuje na mechanické převodovky, které se dělí na několik typů, jako jsou závitovkové, šnekové, závitovkové s čelní předlohou, čelní paralelní, kuželo-čelní, čelní a kombinované závitovkové převodovky. K dalším produktům patří mechanické variátory, přímočaré pohony TMP a různé komponenty převodovek, jako jsou ozubené převody, hřídelové spojky, klouby, vodící tyče, kuličková pouzdra a jiné.