Díky dotacím na fotovoltaiku vyrostlo v Česku tisíce nových solárních elektráren. Kvůli pozměňovacímu návrhu by se ale jejich počet mohl výrazně snížit.

Fotovoltaická elektrárna na klíč je stále něčím, na co může dosáhnout téměř každý. Je ale možné, že letošní rok může všechno změnit. Vláda totiž hledá cesty, jak napravit hříchy minulosti a jak skrouhnout výši dotací na fotovoltaické elektrárny.

Úspora pro stát

Hybridní fotovoltaická elektrárna je fenomén dnešní doby. Pokud se rozhodnete postavit si nový dům, nesmí tam chybět. Nejenže vám pomůže ušetřit spoustu peněz, ale také si ji můžete pořídit za relativně nízkou cenu. A to díky dotačním programům, které jsou už v našem státě pevně zakořeněné. V následujících letech by ale mohlo dojít ke změně.

Změnu by tedy nepocítili zájemci z řad obyčejných lidí. Tedy těch, kteří využívají fotovoltaickou elektrárnu pro vlastní potřebu. Stát se chce zaměřit na solární farmy, které si tímto způsobem vydělávají. Vicepremiér už loni v dubnu předložil návrh, podle něho by se výše podpory stanovovala na základě výnosového procenta. Hranice by přitom měla být stanovena na 10,6 procentech.

Smrt malých elektráren?

Solární panely mají v tuto chvíli hranici postavenou o něco výše. Snížení by tedy mohlo znevýhodnit některé solární farmy. Především ty menší, které by zřejmě stát odsoudil k záhubě. K tomuto výnosu by totiž stát přidal daň. Ta by údajně mohla Česku ušetřit sedm až deset miliard korun ročně, ovšem za cenu výrazného snížení počtu elektráren.

Otázkou tedy zůstává, jestli by takový krok ve sněmovně vůbec prošel. Do té doby ovšem můžete žádat o dotaci nejen na osobní elektrárny. S jejich zřízením vám pak pomůže například společnost Trienergo. Firma s dlouholetou tradicí a léty zkušeností na poli solárních energií. Trienergo vám navíc pomůže s vyřízením dotace, takže ušetříte spoustu času a nervů s vyplňováním potřebných dokladů.