3 tipy, jak zlepšit kvalitu vašeho webináře

Pro dospělé studenty je v dnešní době webinář jednou z mála možností, jak se naučit něco nového. Lektorům tedy přinášíme 3 tipy, jak webináře vylepšit.

Jak na kvalitní webinář? To je otázka, kterou si pokládá každý lektor. Posunout vaši výuku na další úroveň přitom není tak obtížné. V následujících řádcích vám ukážeme, že to jde poměrně jednoduše.

Buďte interaktivní

Každému vyhovuje něco jiného. Obecné pravidlo ale říká, že pokud vedete monolog příliš dlouho, vaši žáci si z toho nic neonesou. Proto se snažte být interaktivní. Pokládejte otázky, zapojujte studenty do tématu a zadávejte úkoly. Zkrátka se snažte udržet jejich pozornost, aby se toho v krátkém časovém úseku, který máte na webinář vyhrazený, naučili co nejvíce. S interaktivitou to ale samozřejmě nepřehánějte. Pokud se budete každou minutu na něco ptát, efektivní to rozhodně nebude.

Dívejte se do kamery

Lidé potřebují osobní kontakt. Když se s nimi tedy nemůžete bavit přímo na místě, snažte se s nimi navázat alespoň oční kontakt. Když pokládáte otázku, podívejte se do kamery, aby studenti věděli, že mluvíte k nim. To samé platí i při klasickém výkladu, během kterého je oční kontakt taktéž velice důležitý. Během webináře přitom můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. Stačí se totiž podívat do kamery a všichni budou mít pocit, že se díváte právě na ně. Možná vám to pomůže udržet pozornost vašich studentů a nalít do nich maximum vašich vědomostí.

Nenuťte své studenty zapínat kameru

V některých případech to je nezbytné, webinář ale mezi takové případy zpravidla nepatří. Pokud to tedy není nezbytně nutné, nenuťte své studenty k tomu, aby si zapínali kameru. Pro některé to může být velice nepříjemné a zbytečně by to snižovalo jejich koncentraci. Nechte tedy na nich, jestli se rozhodnou kameru zapnout, nebo si ji nechají vypnutou. Svoboda by měla dopomoct k lepší koncentraci vašich žáků.