V kostce o outdoor reklamě: Jak z ní dostat maximum?

Zajímavé výsledky může přinášet i správně koncipovaná venkovní reklama. Ale než spustíte kampaň, zopakujte si základní pravidla – ušetříte díky tomu nemalou částku a „vymáčknete“ z ní mnohem více, než kdybyste ji ušili horkou jehlou.

Pokud vám není jasné, na co se zaměřit, nepřestávejte číst. Vše podstatné o outdoor reklamě najdete v následujících řádcích.

Není to tak snadné, jak si možná myslíte

Nastavit reklamní kampaň je jednoduché, ale nastavit ji tak, aby byla k užitku, již tak snadné není. Platí to nejen na internetu, outdoor reklama není v tomto směru jiná. Možná jste si doposud mysleli opak – při pohledu na billboard či plakát jste nabyli dojmu, že stačí poutavý obrázek nebo slogan a je hotovo. Efektivita však spočívá především ve výběru vhodné plochy a formátu sdělení – to musí zaujmout určitou klíčovou skupinu.

Jak nastavit venkovní kampaň?

Outdoor reklama se (až na výjimečné případy) plánuje dopředu, a to minimálně 6 – 8 týdnů, ideální 3 měsíce. Důvodem je co největší výběr volných inzertních ploch.

Na ceně plochy záleží, ale mnohem důležitější je přítomnost cílové skupiny zákazníků. Pokud se v blízkosti reklamní plochy nepohybují potenciální klienti, nemá kampaň větší smysl.

Efektivní sdělení nemá více než 6 slov. Jeho součástí by mělo být logo firmy a poutavý obrázek. Obecně platí, že v jednoduchosti je krása. Lidé nemají čas na řešení rébusů – reklamu většina z nich pravděpodobně uvidí jen po velmi krátkou dobu.

Máte-li možnost, kombinujte několik venkovních formátů. Výlepy plakátů o větší billboardy i reklamní spoty v místním rádiu. Kampani by mohl prospět i článek v regionálním tisku.

Na co si dát pozor?

K nejčastějším chybám patří příliš mnoho textu (nepleťte si plakát s inzerátem), celková neuspořádanost (mnoho obrázků či fotek, nepřehledné texty) a absence dobrého nápadu. Nezapomeňte, že na přesyceném trhu uspějí především podnikatelé, kteří plavou proti proudu zavedených zvyklostí.