Ekonomický systém vybírejte obezřetně

Dočetli jste se, že ho potřebujete – a zřejmě to tak bude, protože vás už nebaví pracovat v několika vzájemně nekompatibilních aplikacích s omezenými funkcemi. Jenomže vybrat informační systém tak, aby odpovídal specifickým potřebám firmy, byl uživatelský příjemný, a navíc cenově dostupný, není vůbec snadné.

V prvé řadě byste si proto měli ujasnit priority a vytvořit co nejpřesnější představu o funkčnosti systému. Pamatujte, že implementace nevhodně zvoleného řešení vás bude stát spoustu peněz i času. A čas jsou také peníze,

Většina podnikatelů o významu informačního neboli ekonomického systému nepochybuje. Jakkoliv se potřeby firem různí, jedno mají společné – potřebují efektivní aplikaci, která umožňuje automatizaci a standardizaci procesů, zrychluje mnohé dílčí úkony a v neposlední řadě výrazně usnadňuje práci s nasbíranými daty.

To je však teorie. Jaký by měl být ekonomický software v praxi? Je dobrý nápad si ho nechat naprogramovat na míru, nebo raději zvolit „krabicový“ software?

ERP na míru je sice na první pohled jeví jako ideální řešení, ale ve skutečnosti je pro většinu firem zbytečně drahý. Vývoj obvykle stojí stovky tisíc až miliony korun a výsledek je vždy nejistý. Doba potřebná pro odladění systému se může nepříjemně protáhnout a jakékoliv budoucí úpravy budou stát spoustu peněz.

Pro živnostníky, malé firmy, ale i středně velké a některé větší společnosti je proto jasnou volbou modulární informační systém, který umožňuje plynulý přechod z nižší varianty na vyšší verzi.

Jako příklad kvalitního modulárního informačního systému lze uvést český produkt RIS (Saul informační systémy s.r.o.), který je dostupný ve variantách Start (pro OSVČ a menší firmy), RIS, TOP-RIS (manažerská nadstavba) a AR-RIS (výrobní podnikový systém). Bližší informace o výhodách a funkcích najdete na www.saul.cz.