Není pochyb o tom, že obhájců pro zastupování v trestním řízení je na trhu celá řada, ale vybrat dostatečně kvalifikované právní služby není vždy jednoduché. Zejména tehdy, pokud jde o velice specifický případ, kdy je třeba vyhledat několik odborníků. Podle čeho se vyplatí vybírat advokáta a v jakých situacích bychom se na něj měli obrátit?

Nepodceňte situaci

Existuje mnoho situací, kdy se vyplatí obrátit se na advokáta, ač se to může někdy zdát zbytečné, tak tomu ne vždy musí být. Rozhodně se nevyplatí podceňovat situaci. Pravdou je, že zadarmo to nebude, ale investované peníze se mohou vrátit v úspěšnosti trestního řízení. Samozřejmě existují i situace, kdy advokáta vyhledat musíme, zejména v případech, kdy je pro obhajobu v trestním řízení dán důvod nutné obhajoby. A na co se při jeho výběru zaměřit?

Jak správně vybrat

Vybírat z několika možností nemá rád asi nikdo, zejména pokud se musí rozhodnout pouze pro jednu variantu. Výběr advokáta není výjimkou. Mezi hlavní faktory, kterými je vhodné se řídit při výběru patří především odbornost a specializace advokáta, důležité je také místo působiště advokáta a zohlednění specifičnosti případu. Cena právních služeb je asi nejdiskutabilnějším faktorem, jelikož kvalitní služby něco stojí a cena se odvíjí i od složitosti případu. Je velký rozdíl mezi spisem trestního oznámení, právním poradenstvím při výkonu trestu nebo obhajobou v trestním řízení. Průměrná hodinová sazba činí zhruba 2000–4000 Kč. Z hlediska místa se vyplatí vybírat advokáta, kterého budeme moct kdykoliv navštívit, jelikož cestovné jsou mnohdy zbytečné výdaje.

Spolehněte se na profesionály

Také bychom měli vybrat, co nejlepšího odborníka pro daný případ. Většinou se vyplatí zvolit si advokátní kancelář, která disponuje několika odborníky pro trestní právo, ale i pro další běžná právní odvětví, jako je občanské, rodinné nebo obchodní právo apod. Mohou tak mezi sebou spolupracovat a nebudete muset vyhledávat další odborníky. V neposlední řadě si zjistěte, zda bude na vašem případu pracovat více právníků, tak aby v případě jakékoliv indispozice advokáta ho při obhajobě u hlavního líčení mohl nahradit kolega, který je s případem dostatečně seznámen. I to hraje významnou roli pro úspěch. A nezapomeňte na reference.

Více o trestním řízení a situacích, kdy se hodí obrátit na advokáta, můžete nalézt na webu trestniadvokat.cz, který je ideálním průvodcem pro trestní právo. Za vznikem webových stránek stojí advokátní kancelář Švehla & Švehla.