Jak minimalizovat riziko při investování do korporátních dluhopisů?

Korporátní dluhopisy nyní zažívají velký boom. Důvodem je především výnosnost a poměrně dobře ověřitelná míra rizika. U firem pak hraje zásadní roli možnost získat peníze rychlejším a mnohdy jednodušším způsobem než v případě úvěru od banky. Při každé investici je však třeba být vždy opatrný, jelikož některé společnosti mohou být založeny účelově, pouze s cílem emise dluhopisů. Nechcete přijít o své investované peníze? Nevíte, podle čeho vhodnou společnost vybrat? Pak vám mohou pomoci tyto tři pravidla.

Neřiďte se výnosem

Hlavní pravidlo zní: „Nikdy se neřiďte pouze výnosem.“ Není nic neobvyklého, že se mnoho investorů nechá zlákat vysokým výnosem, ale nakonec své investice lituje. Velmi vysoký výnos nad 10 % totiž přináší také velké riziko. Riziko, že nedojde k vyplácení úroků či na konci období ke splacení jistiny. Běžný úrok u korporátních dluhopisů by se měl pohybovat kolem 6–9 %. Problematický je i nízký úrok pod 5 %, který je známkou toho, že společnost si není jista sama sebou a nejspíše nebude schopna splácet úroky, natož pak splatit jistinu.

Vyhněte se podlimitním emisím

Dále se zaměřte na to, zda se jedná o tzv. podlimitní emisi anebo firma pro vydávání dluhopisů vlastní prospekt České národní banky. Samotný prospekt od ČNB sice nezaručuje, že se jedná o bezrizikovou investici nebo snad, že nad investicí dohlíží banka. Pro získání prospektu však musí společnost dodržovat řadu zákonných podmínek, z čehož je pravděpodobné, že svůj podnikatelský záměr bere vážně. Navíc není pochyb o tom, že řada podvodných firem cílí na vydávání dluhopisů do objemu 1 milionu EUR právě proto, aby splnila tzv. podlimitní emisi a nemusela získávat prospekt.

Vybírejte prověřené společnosti

Nakonec nejdůležitější pravidlo zní: „Chcete-li co nejvíce minimalizovat riziko své investice, pak vybírejte jen prověřené společnosti.“ V první řadě se zaměřte na historii firmy, podnikatelský záměr, smysluplnost projektů a hospodářské výsledky firmy. Můžete jí důvěřovat? Dále si neváhejte zjistit informace v diskuzních fórech a osobních referencích. Avšak je třeba dát pozor na to, zda web, na kterém diskuze probíhá, nevlastní majitel firmy vydávající dluhopisy nebo není jeho záměrem poškodit nějakou firmu. Proto myslete na to, že i diskuze mohou někdy klamat a být účelově založené. A na závěr se neváhejte obrátit na samotnou firmu. Měli by vám dát k nahlédnutí hospodářské výsledky, prospekt od ČNB a samozřejmě by vám měli být schopni říct, do jakých konkrétních projektů budou finance z dluhopisů směřovat.

Jistotou pro investici do korporátních dluhopisů je například společnost Europa Investment Property, která je na trhu již přes 20 let a získané peníze investuje do nejméně rizikové oblasti, kterou jsou nemovitosti.