Co je to chiptuning a co vám může přinést?

Když se koupíte auto, nemusí to nutně znamenat, že s ním budete po všech stránkách spokojeni. Také to nemusí znamenat, že nemůžete jeho vlastnosti určitým způsobem upravit. Jak na to? To si vysvětlíme v souvislosti s charakteristikou, co je to chiptuning. Ten je poslední roky celkem populární možností úpravy, kterou vyhledává stále více lidí. A to z mnoha důvodů.

O co se jedná?

Laicky a jednoduše řečeno se jedná o optimalizace softwaru v řídící jednotce konkrétního automobilu. Díky tomu lze změnit parametry motoru daného vozu, a to s jistotou bezpečnosti jeho následného chodu, stejně jako s jistotou odpovídající životnosti. Dané úpravy mohou přinést vylepšení parametrů v několika ohledech, kterými je:

  • Celkový výkon
  • Točivý moment
  • Spotřeba vozu

Kdo ho může využít?

Dá se říci, že v dnešní době v podstatě každý. Jak bylo zmíněno, jde o softwarovou optimalizaci řídící jednotky. Hlavní kritérium je tedy to, aby auto řídící jednotku mělo. Pokud se podíváme na segment modernějších automobilů, musíme s jistotou říci, že nenajdete takové, kde by chyběla. Ve výsledku to znamená, že chip tuning je možné provádět na jakémkoliv modernějším automobilu. A to bez nutnosti jakýchkoliv mechanických úprav.

Kolik stojí?

I toto je celkem důležitá otázka. Odpověď na ji je poměrně jednoduchá. Příkladem budiž web Mereni-vykonu.cz, kde je možné tuto úpravu objednat za cenu pod 5 000 korun. Jde tedy o optimalizaci poměrně levnou. Hlavně v porovnání s tím, kolik by stál lepší motor, nebo v porovnání s tím, kolik tisíc dokáže daná úprava ušetřit na spotřebovaném palivu.

Jak je to s legálností?

I toto mnoho lidí zajímá. Odpověď je prostá – chiptuning lze podle posledního vyjádření Ministerstva dopravy klasicky homologovat a danou úpravu nechat zapsat do technického průkazu vozidla. Odpověď ne výše položenou otázku je tedy prostá – daná úprava legální je.