Vyberte si CRM, který vaše podnikání nakopne a nikoliv zpomalí!

Moderní technologie mohou byznysu prospět, ale mají i svá úskalí. Ty spočívají ve výběru nevhodného softwaru, který je příliš komplikovaný, nebo mu naopak chybí potřebné funkce. Týká se to i CRM systému – nástroje nezbytného pro realizaci strategie zvané customer relationship management (řízení vztahů se zákazníky). Na co konkrétně byste si měli dát pozor?

Velikost vaší společnosti

Co je CRM zřejmě víte, ale možná si neuvědomujete, jaké faktory jsou rozhodující při výběru konkrétního softwaru. K těm hlavním patří velikost firmy: pro menší až středně velkou společnost jsou robustní systémy typu SAP či Microsoft CRM Dynamics příliš těžkopádné. Na druhou stranu nejsou vhodné ani aplikace, které nejsou schopny růst zároveň s firmou.

Dlouhodobá obchodní strategie

Víte, jakým směrem vaše firma směřuje a kde ji chcete mít za několik let? Pak si položte otázku, zda bude vámi zvolené CRM odpovídat vašim potřebám i za tuto dobu. Zvolíte-li řešení, které vám bude vyhovovat i v budoucnu, vyhnete se komplikovanému přechodu na jiný produkt. Ušetříte čas i peníze.

Skutečná očekávání

Co konkrétně od CRM systému očekáváte? Měl by vám usnadnit správu projektů, vedení marketingových kampaní, prodeje…? Vyberte si software, který odpovídá vašim skutečným potřebám, nepřizpůsobujte strategii možnostem systému.

Cloud × vlastní server

CRM může běžet na vlastním serveru, nebo ho můžete využívat v rámci cloudu a mít data k dispozici kdykoliv a odkudkoliv. Ujasněte si také typ zařízení, ze kterého budete do systému přistupovat (bude vám stačit desktopová aplikace, nebo se nebodejte bez mobilní verze?).

Hotové řešení, nebo CRM na míru?

Jsou-li potřeby vaší firmy natolik specifické, že je nedokáže uspokojit žádný hotových produktů, pravděpodobně vám nezbude nic jiného, než si ho nechat naprogramovat. Většině menších až středně velkých podniků však naopak plně vyhovuje „krabicové“ řešení. Je cenově dostupnější a obvykle umožňuje průběžné rozšiřování o další moduly.