Jak získat peníze na rozjezd a rozvoj podnikání?

Financovat začátky podnikání i jeho rozvoj bývá mnohdy velice těžké. Peněz není nikdy dost, ale jejich získání není jednoduché. Kde tedy získat dostatek financí?

 

Odpovědět na otázku, jak vlastně financovat začátky a rozvoj podnikání, je poměrně složité. Možností je totiž spousta. Ať už jde o nebankovní financování podnikání, úvěry od banky nebo specializované internetové služby. V tomto článku jsme pro vás vybrali tři možnosti, jak na peníze dosáhnout.

Provozní úvěr pro podnikatele

Provozní úvěr pro podnikatele poskytuje řada bankovních institucí. Pokud si u některé z nich založíte podnikatelský účet, nabídne vám ho už na samotném začátku. V některých případech je ale k získání potřeba finanční historie. Často se tedy setkáte s tím, že úvěr dostanete až po několika měsících od založení účtu. To není optimální řešení, ale pokud potřebujete peníze pro rozvoj podnikání v pozdější fázi, rozhodně nejde o zavrženíhodnou možnost.

Investice od lidí

Nebankovní půjčka na podnikání se dá získat i od jiných než bankovních institucí. Na trhu se pohybuje řada investorů, která čeká na nové nápady. Pokud tedy zakládáte zajímavý startup, pak existuje šance, že financování na rozjezd opravdu získáte. Stačí umět váš produkt prodat a počítat s tím, že investor bude požadovat podíl ve vaší firmě. V řeči čísel se jedná o 20 – 50 procent z celkového podílu.

Půjčka od příbuzných

Nebankovní úvěr pro OSVČ je téměř nedosažitelný. Zejména v začátcích, kdy nemá příliš mnoho úspor a dokladů o příjmech. Jednou z možností, jak získat peníze na začátek podnikání (nejen jako OSVČ), tak může být pomoc příbuzného. Jasně, nejedná se o zaručenou půjčku. Je dost dobře možné, že nikoho movitého v rodině nemáte, případně vám nebude chtít půjčit. Ne nadarmo se říká, že nejhorší, co můžete udělat, je půjčit peníze kamarádovi nebo rodině. Pokud ale máte bohatého rodinného příslušníka, který hledá způsob, jak svoje peníze v budoucnu rozmnožit, jde o nejlepší nebankovní financování podnikání.