K vybavení kanceláří jednoznačně patří pracovní stoly, pojízdné kontejnery, skříňky i police na doklady a samozřejmě pohodlné kancelářské židle. Pokud má nést vaše židle vyšší zátěž a používáte ji opravdu mnoho hodin během dne, zaměřte se i na pevnost kříže a kvalitu pístu.

Kříž je část židle, do které jsou zasazena kolečka a kluzáky. Kříž je některými výrobci někdy také označován jako báze. Ve většině případů je kříž pětiramenný a na jeho konstrukci závisí zejména pevnost a stabilita kancelářské židle spolu s její životností. Vyrábí se hned z několika materiálů.

Jaký zvolit materiál kříže kancelářské židle

Kříž židle do kanceláře může být vyroben z plastu. Používá se u levnějších a dětských židlí. Je lehký, má nižší životnost a není vhodný pro větší zatížení. Dalším materiálem je nylon. Jde o kvalitnější typ plastu s vyšší pevností. Často výrobci uvádějí jako materiál hliník nebo zkratku AL. Ve skutečnosti jde o slitiny hliníku s vyšší pevností, nosností a nízkou hmotností. Jsou jimi vybaveny kvalitní kancelářské židle. Ocelové profily mají povrchovou úpravu v podobě chromování a lakování v různých barvách. Nosnost se odvíjí od síly stěny a použitého profilu. Mají vyšší hmotnost a najdete je u židlí s vyšší nosností. Výjimečně se u luxusních manažerských křesel používá i dřevo pro jeho exkluzivní vzhled. Pevnost kvalitního a tvrdého dřeva je srovnatelná s hliníkovou slitinou.

Kvalitní písty pro odpružení židle do kanceláře

Neopomenutelnou součástí kancelářské židle je plynový píst, který slouží k odpružení sedáku a k jeho výškovému nastavení. Všichni výrobci používají v současné době stejné technické provedení pístu vybaveného plynovým médiem kvůli dobrému odpružení židle. Rozdíly tedy naleznete zejména v jeho designu a zejména v kvalitě provedení. Jedním z důležitých kritérií při výběru vhodného pístu je jeho pracovní rozsah, což znamená možnost rozsahu výškového nastavení sedáku kancelářské židle.