Obliba videokonferencí strmě stoupá. 8 důvodů, proč byste měli do konferenčního systému investovat i vy

Jak efektivně spolupracovat na dálku, aniž byste museli činit kompromisy oproti spolupráci tváří v tvář? Stejné možnosti nabízí videokonference. Ve srovnání s osobním setkáním však firmy jejich prostřednictvím šetří čas a náklady.

Schopnost komunikovat a spolupracovat bez ohledu na vzdálenost, je v dnešní době velmi důležitá. K rostoucí popularitě videokonferencí přispívají především tyto výhody:

1. Firmy díky videokonferencím šetří čas i náklady. Navíc nehrozí rizika, která souvisí s cestováním (např. zpožděný let, nehoda…).

2. Konferenční systémy umožňují řešit problémy i běžné schůzky ihned z pohodlí zasedací místnosti, v autě nebo kdekoliv jinde.

3. Žádný jiný nástroj nezefektivňuje spolupráci mezi kolegy či se zákazníky tak, jako videokonference. Zaměstnanci nemusí být na jednom místě – mohou komunikovat odkudkoliv.

4. Používání konferenčního systému je šetrné k životnímu prostředí. Napomáhá ke snižování emisí CO2.

5. Kolegové mohou vzájemně komunikovat mnohem častěji a lépe se poznat. Videokonference tak přispívají k posílení vztahů.

6. Videokonference umožňují výrazné zrychlení rozhodovacích procesů a vedou k celkové akceleraci uzavírání obchodů.

7. Prostřednictvím videokonferenčního systému lze snadno pořádat porady i školení zaměstnanců rozmístěných na vzdálených pracovištích.

8. Firma může díky videokonferenci fungovat i v momentě, kdy je její plynulý chod narušen vnějšími vlivy (přírodní katastrofa, epidemie apod.).

O videokonferencích v číslech

O konkurenčních výhodách videokonference svědčí výsledky studie Wainhouse Research, která se v roce 2012 zúčastnilo téměř pět tisíc odborníků aktivně využívajících konferenční systémy. Téměř 90 % z nich vyzdvihlo významné snížení nákladů souvisejících s cestováním, jakožto i zvýšení produktivity práce. Na denní bázi ji přitom využívala celá čtvrtina respondentů, 40 % pak minimálně jednou za týden.