Zabezpečení informací by nemělo být lhostejné žádnému podnikateli. Na datech ostatně stojí a padá naprostá většina moderních firem. Ztráta nebo krádež citlivých údajů může firmu přijít velmi draho – výše škody se často pohybuje ve statisících až milionech korun. Kamenem úrazu však nejsou pouze útoky hackerů, soubory mohou „zpronevěřit“ zaměstnanci, a právě v jejich režii bývají následky pro zaměstnavatele zdaleka nejhorší. Naštěstí existují nástroje, díky kterým lze riziko odcizení dat minimalizovat. K těm nejefektivnějším patří indentity manager.

Co je identity manager?

Identity manager neboli IdM je procesní nástroj oblasti zvané identity management – centralizované správy identit v IT systémech. Jedná se o software, který integruje systémy v rámci firemní počítačové sítě a umožňuje kompetentním osobám (IT administrátorovi, vedení…) provádět procesy a z jediného místa spravovat všechny účty.

Nedílnou součástí kvalitního IdM jsou auditní a reportovací funkce, ale také intuitivní uživatelské rozhraní, které výrazně zjednodušuje správu identit a umožňuje její delegování pracovníkům, kteří se primárně nezabývají IT. Administrátoři naopak nemusí ztrácet čas rutinními úkony souvisejícími s nastavováním přístupů.

Nehledejte software, ale spolehlivého dodavatele

Který IdM je pro vaše účely nejlepší? Primárním vodítkem by neměl být výčet vlastností uvedených u konkrétního produktu, ale přístup dodavatele. Pátrejte po referencích a navažte spolupráci s týmem, který platformu přizpůsobí na míru vašich potřeb. Platí, že kvalitní implementátoři dosáhnou s rozdílným základem podobného výsledku, naopak to neplatí.

Rozumnou volbou je IdM přímo od vývojáře, nikoliv od někoho, kdo produkt pouze přeprodává a není schopen nabídnout tak flexibilní servis. Spoustu dalších tipů najdete v článku na téma „výběr identity manageru“ na blogu českého vývojáře BCV Solutions.