Vyplatí se půjčovat si stavební stroje v půjčovně?

Stavební stroj je poměrně drahá sranda. Spousta začínajících podnikatelů tedy raději sáhne po jeho vypůjčení. Vyplatí se to ale? Odpovídáme v článku.

Na půjčování si v dnešní době postavila byznys celá řada firem. Vždyť nejoblíbenější filmové služby jako je Netflix nebo HBO GO na tom vydělávají miliony dolarů ročně. Určitě to tedy může fungovat i v jiné oblasti, že?

Půjčovna stavebních strojů jako trend

A ano, funguje. Tedy alespoň pokud se budeme bavit o pronájmu stavebních strojů. Půjčovna stavebních strojů se totiž může zařadit mezi trendy podnikání v oblasti stavebnictví. Zájem o jejich služby rok od roku roste. A to především díky příznivým cenám a optimalizaci nákladům, které mohou některým firmám nebo jednotlivcům tyto půjčovny poskytnout.

Půjčovna vysokozdvižných vozíků Praha vám může ušetřit spoustu peněz v případě, že takový stroj používáte jen výjimečně. Když dostanete správnou zakázku, nebo prostě jen potřebujete pomoc na své stavbě, zaběhnete do půjčovny a domluvíte si jeho zapůjčení. V krátkodobém horizontu tak výrazně ušetříte, protože nebudete muset utrácet miliony za nákup nové stavební techniky. Takhle stačí jen zaplatit smluvenou částku a užívat si stroje na vaší stavbě.

Vyplatí se vám to?

Tento způsob je ale dlouhodobě neudržitelný. Pokud vlastníte stavební firmu, pak je vám asi jasné, že podobné stroje potřebujete na denní bázi. Jen některé je vhodné si půjčit, jen když nebude zbytí. U nakladačů, bagrů nebo vysokozdvižných vozíků se ale pronájem často nevyplatí. Tedy alespoň v případě, že tyto stroje ve firmě pravidelně používáte.

Jejich pořizovací cena je sice poměrně vysoká, v dlouhodobém horizontu se ale jedná o dobrou investici. Pokud byste si takový stroj pronajali, dříve nebo později byste jeho kupní cenu překročili. A platby za vypůjčení by se v tu chvíli rozhodně nezastavily. Takže si před vypůjčením některého ze strojů nejprve dobře rozmyslete, jestli se vám to z ekonomického hlediska vyplatí. Pokud ano, pak neváhejte a zamiřte do nejbližší půjčovny. Určitě vám rádi některý ze svých strojů poskytnou.