Není to tak dlouho, co se dal svěřenský fond využít jako neprůhledná pračka špinavých peněz. Po změnách zákona se z něj ale stal užitečný nástroj pro každého.

Když konečně v roce 2014 stát uzákonil svěřenské fondy, měla široká veřejnost i odborná obec obavy. Nebude svěřenský fond využívám především k praní špinavých peněz a k dalším nekalým praktikám? Čas nám na tuto otázku poskytl odpověď.

Nekalé praktiky

Rok 2014 znamenal významný zlom. V Česku totiž konečně došlo k zavedení a uzákonění svěřenských fondů. Šlo o něco, po čem řada podnikatelů a dalších zainteresovaných dlouho volalo. Svěřenecký fond po Česku se ale vzápětí stal doslova evropským unikátem.

S vložením majetku do fondů totiž nebyla spojena žádná dědická daň. Oproti ostatním zemím se tak český svěřenský fond výrazně odlišil. Jeho právní úprava taktéž nebyla příliš povedená. Struktura fondu se totiž dala vytvořit tak, aby byla v podstatě neprůhledná. Obmyšleného (dědice) tak téměř nebylo možné dohledat. I proto se řada lidí obávala, že se svěřenský fond promění v legální pračku špinavých peněz.

Z pračky špinavých peněz se stal robustní nástroj

Jednoduše řečeno, svěřenský fond mohl sloužit jako skvělý úkryt majetku před úřady. Navíc neexistoval nikdo, kdo by fondy kontroloval. Důvěryhodnost tomuto projektu rozhodně nedodával ani fakt, že jej fakticky nebylo možné dohledat. To se ale začátkem roku 2018 změnilo. Vznikl totiž nový internetový portál, kde si kdokoliv mohl prohlédnout veřejně dostupné informace o založených fondech a dohledat jejich existenci.

Změnil se i způsob, jakým se s fondem nakládá. Svěřenecký fond je tak od roku 2018 možné založit pouze zápisem do rejstříku svěřeneckých fondů. I přes tyto změny se ale stále jedná o dobrý nástroj pro ochranu vašeho majetku. Můžete ho použít jako robustní závěť a rozhodnout už za svého života, co se s tímto majetkem vlastně stane. Možností, jak využít svěřeneckých fondů, je ale nepřeberné množství.